Tu e lexu qitash
Vajza 16 vjeçare trans vritet me thikë para një shkolle në Brazil

Vajza 16 vjeçare trans vritet me thikë para një shkolle në Brazil

Pietra Valentina, një adoleshente trans, e moshës vetëm 16 vjeç, u godit brutalisht për vdekje me thikë të hënën (5 prill) në Ceará, Brazil, duke bërë që aktivistët atje të protestojnë me sloganin e thjeshtë se: “Të rinjtë meritojnë të jetojnë”.

Në aktin e fundit të dhunës në Brazilin e udhëhequr nga fashisti Jair Bolsonaro, Valentina u vra me thikë para një shkolle në lagjen Pio XII në qytetin Juazeiro do Norte, thonë aktivistët dhe autoritetet.

Rreth orës 4 të mëngjesit, viktima u godit me thikë rreth 15 herë pranë Shkollës Pereira Expedito Tabellion.

Pietra Valentina (Facebook).

Si forcat e policisë shtetërore ashtu edhe ato ushtarake kanë filluar kërkimin e vrasësit, sipas njësisë lokale G1. Megjithëse, Forca e Sigurisë Publike Kombëtare, një agjenci federale, nuk ka zbuluar ndonjë detaj në lidhje me viktimën dhe as rrethanat e vdekjes së saj.

Ky rast bën dy adoleshentë trans që janë vrarë në një shtet të vetëm të Brazilit këtë vit. Emrat e tyre ishin Pietra Valentina dhe Keron Ravach.

Në janar, Keron Ravach, një 13-vjeçare trans, u vra në Ceará. E shkelmuar dhe grushtuar për vdekje nga një 17-vjeçar, trupi i saj u hodh në një grope toke, njoftoi G1.

Keron Ravach (Facebook).

Një vajzë e ndrojtur me ëndrrat e madhe si një ndikuese, Ravach shpesh shihej duke luajtur në sheshin e qytetit Camocim me miqtë e saj. Ajo do të kishte mbushur 14 vjeç në 28 janar.

Ceará në verilindje të Brazilit është midis katër shteteve që kanë, për katër vitet e fundit, numrin më të lartë të vrasjeve, sipas grupeve të monitorimit.

Vitin e kaluar, 22 njerëz trans dhe me gjini jokonforme u vranë në shtet – vetëm São Paulo pa më shumë vrasje, me 29 njerëz trans të vrarë.

Në përgjithësi, 2020 ishte një nga vitet më vdekjeprurëse për njerëzit trans në Brazil që nga fillimi i regjistrimeve, me një person trans që vritej çdo dy ditë në një vend prej 211 milion banorë. Një spektër i tillë i dhunës nuk është befasues, thonë aktivistët, duke marrë parasysh ngritjen e presidentit të Brazilit Jair Bolasonaro, një “homofob krenar” i vetë-deklaruar.

“Shumë keqardhje dhe trishtim kur mësova për një tjetër vrasje frikacake të një vajze të re trans nga Ceará”, shkroi në Twitter aktivisti i të drejtave të njeriut Rebato Roseno.

“Pietra Valentina, nga Juazeiro do Norte, meriton drejtësi. Të rinjtë tanë meritojnë të jetojnë! ”

Kqyre edhe qito

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top