Komuniteti queer mbajti një nejë queer jashtë zyrës së Presidentit në Ukrainë

Një nejë për të drejtat LGBTQ+ u zhvillua të premten me 30 korrik në Ukrainë, menjëherë jashtë zyrës së Presidentit Volodymyr Zelensky në Kiev.

Presidenti Zelensky ka qenë në detyrë për pak më shumë se dy vjet, pasi ishte zgjedhur në vitin 2019.

Fillimisht, ai u mirëprit nga aktivistët e barazisë, por që atëherë ka mbetur prapa në mbështetje pasi nuk arriti të sqarojë qëndrimin e tij për të drejtat LGBTQ+. Ai nuk ka kundërshtuar një legjislacion anti-LGBTQ+ që partia e tij ka hartuar, i cili ngjalli zemërim, duke bërë që shumë njerëz të bëjnë krahasime me ligjet ruse të “propagandës anti-gej” që ndalojnë shpërndarjen e materialeve që promovojnë “marrëdhënie seksuale jo tradicionale” .

Foto nga: Oleksandr Berehovyi dhe Shamray Ruslana për UkrainePride.

Rave Pride vjen në bashkëpunim me UkrainianPride, një organizatë jofitimprurëse e përkushtuar për të rritur ndërgjegjësimin dhe ndihmuar në barazinë midis komuniteteve. Ata organizuan eventin që përmbante një sistem të plotë zanor dhe skenë me DJ që performonin nga ora 16:00 deri në orën 22:00.

Disa nga DJ -të e përzgjedhur për të performuar përfshinin Nastia, Katro Zauber, Olha Korovina dhe shumë të tjerë. Ngjarja kishte për qëllim krijimin e një forme të re avokimi të fokusuar në bërjen e zhurmës për të nxjerrë në pah problemet endemike në vend.

Foto nga: Oleksandr Berehovyi dhe Shamray Ruslana për UkrainePride.

“Avokimi është çdo veprim që hedh dritë mbi shkeljet e të drejtave të një personi, dhe UkrainePride po kërkon mënyrat më të larmishme dhe më krijuese për ta bërë këtë, fjala “rave” vjen nga fjala “noise/zhurmë “, dhe unë besoj protesta duhet të jetë e zhurmshme në mënyrë që njerëzit t’i kushtojnë vëmendje. ” tha bashkëthemeluesja e UkrainianPride Sofiia Lapina.

Të veshur me rroba shumëngjyrëshe, ata kërcyen për orë të tëra pavarësisht sulmeve të vazhdueshme nga anëtarët e grupit të ekstremit të djathtë Tradita dhe Rendi, gjithashtu përgjegjës për sulmet e mëparshme në ngjarjet e Krenarisë në qytetin bregdetar Odessa.

Foto nga: Oleksandr Berehovyi dhe Shamray Ruslana për UkrainePride.

Anëtarët e organizatës, e cila më parë ka qenë e lidhur me grupet supremaciste të bardha, u përpoqën me dhunë të prishnin demonstratën duke hedhur shishe dhe armë të tjera mbi festuesit.

Policia ndërhyri me gaz lotsjellës dhe plumba gome, por France24 raportoi se viktimat menduan se nuk bënë “asgjë për dhunën” në atë ditë. Oficerët thanë se dy persona u arrestuan pas një përleshje me policinë, sipas medias.

Anëtarët e grupeve të ndryshme të ekstremit të djathtë gjithashtu organizuan një kundër-protestë të tyren vetëm disa qindra metra larg, duke sjellë folëset e tyre.

Foto nga: Oleksandr Berehovyi dhe Shamray Ruslana për UkrainePride.

Asnjëra nga këto skena nuk është diçka e re apo befasuese. Çdo vit që nga viti 2013, kur Kievi organizoi paradën e parë të Krenarisë, sulmuesit e së djathtës ekstreme kanë ndërprerë dhunshëm festimet e Krenarisë, duke shtuar prezencën e policisë në çdo event.

“Të privuar nga mbrojtja e shtetit, ne përdorim mjetin e vetëm efektiv të demokracisë direkte që na ka mbetur neve – protesta”, thanë organizatorët kur ata njoftuan për herë të parë ngjarjen javën e kaluar. “Dhe protesta jonë do të jetë me zë të lartë dhe të dukshëm.”

Kqyre edhe qito

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top