Tu e lexu qitash
Gaboni dekriminalizon homoseksualitetin me shumicë votash në Senat

Gaboni dekriminalizon homoseksualitetin me shumicë votash në Senat

Të dy shtëpitë e parlamentit të Gabonit tani kanë votuar për të dekriminalizuar homoseksualitetin, duke e bërë atë një nga vendet e pakta afrikane që heq ligjin diskriminues.

Senati votoi me shumicë dërrmuese në favor të projektligjit. Zëdhënësi i Presidencës Jessye Ella Ekogha tha se kaloi ‘me një shumicë të madhe prej 59 votash’. Ndërkohë, vetëm 17 senatorë votuan kundër dhe katër abstenuan.

Kjo është një shumicë edhe më e madhe sesa projektligji i arritur në Asamblenë Kombëtare në 23 qershor. Atëherë, 48 ligjvënës votuan për të bërë homoseksualitetin të ligjshëm, me 24 vota kundër dhe 25 abstenime, raporton GayStarNews.

Tani projektligji do t’i shkojë Presidentit Ali Bongo Ondimba për ratifikimin dhe nënshkrimin e tij. Sidoqoftë gruaja e tij, Zonja e Parë Sylvia Valentin, mbështet dekriminalizimin. Ajo beson se aftësia për të dashuruar lirshëm është një e drejtë themelore e njeriut.

Presidenti i Gabonit Ali Bongo Ondimba tani duhet të ratifikojë ligjin.

Në mënyrë të pazakontë për Afrikën, Gaboni nuk ka kriminalizuar seksin homoseksual për pjesën më të madhe të historisë së tij moderne. Homoseksualiteti ishte i ligjshëm që kur vendi fitoi pavarësinë nga Franca në 1960 deri vitin e kaluar.

Sidoqoftë, në vitin 2019, u miratua një kod i ri penal që ndalonte ‘marrëdhëniet seksuale midis personave të të njëjtit seks’. Ligji ndëshkoi aktivitetin e të njëjtit seks për meshkuj dhe femra me burgim deri në gjashtë muaj dhe gjoba të mëdha prej 5 milion CFA (7.600 €).

Ky vendim i jep shpresë komunitetit LGBTQ+ në Afrikë

Para kolonizimit, historia sugjeron që Gaboni pranonte dhe madje festonte njerëzit LGBT+.

Në të vërtetë, marrëdhënia homoseksuale njihej si ‘bian nkuma’ midis fermerëve Pouhain që flisnin Bantu në Gabon dhe Kamerun. Ata e konsideruan atë një lloj ilaçi pasi besonin se veprimtaria seksuale midis burrave krijonte pasuri.

Sidoqoftë, jo të gjithë ishin në favor të dekriminalizimit.

Argjipeshkvia Katolike në kryeqytetin Libreville u kishte kërkuar senatorëve që të vazhdojnë të shtypin njerëzit lezbike, gej dhe biseksualë. Në një deklaratë të 24 qershorit, ata thanë:

“Në emër të mençurisë së të parëve tanë, të përfshira në kulturat tona të ndryshme, i cili feston jetën, dashurinë, familjen, ne i themi jo dekriminalizimit të homoseksualizmit.”

Por tani, aktivistët LGBTQ+ po festojnë

Victoria Vasey është udhëheqëjsa juridike në Human Dignity Trust në Londër, e cila bën fushatë për të dekriminalizuar njerëzit LGBT+.

Ajo tha: “Gaboni tani bashkohet me shtetet afrikane si Sejshelli, Angola, Mozambik dhe Botsvana që kanë zgjedhur të heqin qafe librat e tyre ligjorë të dispozitave arkaike të cilat mundësojnë diskriminim, dhunë dhe ngacmim ndaj njerëzve LGBT.”

Për më tepër, aktivisti veteran për të drejtat e njeriut Peter Tatchell gjithashtu përshëndeti lajmin.

Ai tha se “do t’u japë shpresë shumë aktivistëve të guximshëm LGBT+ në të gjithë Afrikën që ata eventualisht mund të fitojnë”.

Por ai shtoi: “Kjo ende lë 72 shtete dhe juridiksione ku marrëdhëniet e të njëjtit seks mbesin një krim, përfshirë 10 vende që kanë dënimin me vdekje për homoseksualitetin.”

Prej tyre, dy vende të Afrikës, Kenia dhe Mauritius aktualisht përballen me sfida ligjore për ndalimet e seksit homoseksual.

Kqyre edhe qito

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top