Tu e lexu qitash
Sulmuesit goditën me thikë këtë grua trans në Ekuador duke e lënë për vdekje

Sulmuesit goditën me thikë këtë grua trans në Ekuador duke e lënë për vdekje

Aktivistët LGBT + në Ekuador kanë publikuar foto të tmerrshme të një gruaje trans pas një sulmi të dhunshëm.

Ata thonë se sulmuesit e panjohur u përpoqën të vrisnin Andi Salazar të dielën (23 gusht).

Sulmi ndaj 38-vjeçares, e cila gjithashtu njihet me emrin ‘la Carlita’, u bë në shtëpinë e saj në qytetin Tena.

Tena shtrihet në provincën e Napos, në pyjet e Amazonës. Sidoqoftë, qyteti ka një popullsi mbi 33,000 dhe një aeroport të vogël. Është një pikë e njohur e lidhjes për turistët që vizitojnë Amazonën.

Aktivistët LGBT + thonë se sulmuesit e lanë për vdekje. Ajo është ende pa vetëdije në spital, kështu që nuk ka arritur të identifikojë sulmuesit e saj.

Andi Salazar pas sulmit: Aktivistët po bëjnë thirrje për një hetim.

‘Ata e lanë atë të përgjakur dhe të pavetëdijshme, gati të vdiste. [Fotografitë] zbulojnë rëndësinë e situatës deri në atë pikë sa që kur u gjet ajo ishte në rrezik të madh për të humbur jetën e saj.’

Salzar tani është në spitalin Tena José María Velazco Ibarra dhe mjekët presin që ajo të rimarrë vetëdijen.

Aktivistët shpresojnë se ajo do të jetë në gjendje të ndajë ‘informacione rreth kësaj ngjarje të tmerrshme’.

Ndërkohë ata po bëjnë thirrje për një hetim të plotë. Në një deklaratë ata thanë:

‘Ne u bëjmë thirrje autoriteteve, veçanërisht Zyrës së Prokurorit të Përgjithshëm të Shtetit, të hetojnë atë që ndodhi dhe të akuzojnë autorët për këtë veprim si një tentative për vrasje me një krim të rënduar të urrejtjes bazuar në identitetin gjinor.

‘Ne gjithashtu kërkojmë nga Zyra e Avokatit të Popullit të monitorojë procesin e duhur, sepse proceset gjyqësore në vend nuk po lëvizin përveç nëse ato janë politike.

“Jetët trans gjithashtu kanë vlerë.”

Ekuadori ka avancuar mjaft të drejta ligjore LGBT+ duke përfshirë martesën e të njëjtit seks dhe aftësinë për të ndryshuar gjininë ligjërisht.

Sidoqoftë, vendi i Amerikës së Jugut shpesh dëshmon dhunë të tmerrshme ndaj njerëzve trans.

Vendi gjithashtu është përballur me kampe të dhunshme anti LGBT+ të terapisë së konvertimit ’. Si rezultat, është një nga vetëm pesë vendet që kanë ilegalizuar ‘terapitë’.

Shoqata Siluetë X, Federata Ekuadoriane e Organizatave LGBT dhe Observatori GLGBTI i Ekuadorit u bashkuan në deklaratë në lidhje me sulmin.

Kqyre edhe qito

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top