Tu e lexu qitash
Tortuesit e Çeçenisë e detyrojnë 19-vjeçarin të zhveshur të përdhunojë veten me shishe qelqi

Tortuesit e Çeçenisë e detyrojnë 19-vjeçarin të zhveshur të përdhunojë veten me shishe qelqi

Autoritetet çeçene rrëmbyen një aktivist 19-vjeçar dhe e detyruan atë të përdhunonte veten me një shishe qelqi, raporton Novaya Gazeta.

Publikimi ishte thelbësor në zbulimin e persekutimit të shtetit satelitor rus ndaj njerëzve LGBT+. Tani pretendon të ketë informacion të saktë se kur, ku dhe si autoritetet e rrëmbyen Salman Tepsurkaev.

Videoja që u shfaq në internet në 7 shtator e një të riu çeçen plotësisht i zhveshur i ulur në gjunjë me një shishe qelqi para tij.

Në video, i riu thotë se quhet Salman Tepsurkaev, është 19 vjeç dhe është një nga administratorët e Adat.

Adat ose 1ADAT është një kanal në aplikacionin e koduar të mesazheve Telegram, i favorizuar nga shumë aktivistë.

Adat në mënyrë rutinore paraqet zëra disidentë, përfshirë ata që kritikojnë udhëheqësin e Çeçenisë Ramzan Kadyrov dhe mbështetjen e Rusisë për abuzimet e të drejtave të njeriut në Çeçeni.

Një pjesëmarrës në kanalin Telegram, duke përdorur emrin ‘Okhotnik’, publikoi videon.

Në video, i riu përpiqet të shpjegojë se çfarë është Adat, edhe pse duket i hutuar. Ai e quan atë një grup ‘të ndyrë’dhe thotë ‘ata bëjnë gjëra të turpshme’.

Në fund, adoleshenti thotë se do të ‘ndëshkojë veten’ për sjelljen që një Çeçen nuk duhet të kishte bërë. Dhe ai u bën thirrje administratorëve të tjerë të Adat të bëjnë të njëjtën gjë.

Fytyra e tij shtrëngohet nga dhimbja ndërsa përpiqet të ulet në shishe para se të mbarojë regjistrimi.

Në një video të dytë, e cila u shfaq një ditë pas së parës, Tepsurkayev thotë se torturuesit e tij e kërcënuan atë. Ai thotë se duhej të rrinte i zhveshur në shishe përndryshe do ta qëllonin në ballë.

Vendndodhja gjeologjike vendos adoleshentin në bazën e policisë

Tani Novaya Gazeta thotë se Tepsurkaev ishte duke punuar jashtë Çeçenisë kur rrëmbyesit e tij e rrëmbyen atë më 5 shtator.

Ata e zhvendosën atë në Çeçeni. Publikimi thotë se të dhënat e vendndodhjes së telefonit të tij e vendosin atë në bazën e forcës policore ushtarake SOBR në kryeqytetin e Çeçenisë Grozny.

Për më tepër, thashethemet thonë se Tepsurkayev mund t’i ketë thënë ‘personit të gabuar’ në lidhje me përfshirjen e tij me Adat, duke shkaktuar rrëmbimin e tij.

‘Dënimi’ brutal ishte qëllimisht poshtërues dhe pasqyron qëndrimet e autoriteteve çeçene ndaj penetrimit anal.

Human Rights Watch raporton se Tepsurkayev është ende i zhdukur. Në një deklaratë ata thanë:

‘Edhe nga standardet e përçmuara të qeverisë Çeçene, videoja e fundit e Tepsurkayev është veçanërisht e dhunshme.

‘Përkundër thirrjeve të përsëritura, qeveria ruse nuk ka bërë asgjë për të frenuar udhëheqjen e Çeçenisë.

Videoja e Tepsurkayev është provë e mëtejshme se bashkëpunimi i Kremlinit po ndez mosndëshkueshmërinë dhe po u jep autoriteteve çeçene dritën jeshile për të përdorur një brutalitet të pamendueshëm për të futur terror dhe për të eleminuar të gjitha format e disidencës.’

Zë i ri për të kundërshtuar regjimin e Kadyrov

Adat është shfaqur këtë vit si një zë kryesor për ata që kritikojnë regjimin brutal të Çeçenisë.

Kanali shpesh është i pari që raporton për autoritetet që rrëmbejnë çeçenët. Administratorët pretendojnë se disa dhjetra njerëz janë ‘zhdukur’ në këtë mënyrë vetëm gjatë kësaj vere. Ndërkohë ata shpresojnë që publiciteti që ata gjenerojnë do të shpëtojë jetë si dhe do të ekspozojë regjimin.

Në të vërtetë, videoja duket se ka dhënë një efekt të kundërt ndaj regjimit të Kadyrov.

Gjeneroi tronditje në Çeçeni dhe më gjerë dhe Adat pa audiencën dhe përcjellësit e saj të rriteshin. Për më tepër, administratorët i thanë Novaya Gazeta (përkthyer):

‘Kjo video me Salman shkaktoi një tronditje të tillë që shumë donin që hapur, pa fshehur fytyrat e tyre, të shprehnin atë që mendonin për autoritetet dhe Kadyrov.’

Kqyre edhe qito

Ndërkohë autoritetet çeçene ka të ngjarë të vazhdojnë të përpiqen të kapin anëtarët e tjerë të Adat. Administratorët janë të vetëdijshëm që informuesit janë në kanal. Por ata përdorin protokolle të ndryshme të sigurisë për të mos u kapur.

Disa besojnë se Tepsurkayev thjesht tha shumë për përfshirjen e tij dhe i ka besuar personit të gabuar.

Çeçenia dhe spastrimi i saj brutal LGBT+

Sulmi ndaj Tepsurkayev tregon të njëjtën taktikë që autoritetet çeçene përdorën kundër personave LGBT+. Në vitet e fundit, ata kanë kryer një seri spastrimesh. Një numër i panjohur çeçenësh LGBT+ u rrëmbyen, u mbajtën në kampe përqendrimi dhe u torturuan.

Presidenti rus Vladimir Putin vendosi Kadyrov si udhëheqës të Republikës Çeçene në 2007. Rajoni është një subjekt i Federatës Ruse.

Nën udhëheqjen e tij, Çeçenia është bërë një nga vendet më të rrezikshme në botë për të qenë LGBT+.

Ai tenton të sundojë vendin me kodet shoqërore tradicionale islamike, edhe nëse këto bien ndesh me ligjin rus. Ndërkohë Putini nuk ka arritur ta ndalojë atë duke abuzuar me të drejtat e njeriut.

Lajmi për një spastrim homoseksualësh në Çeçeni u përhap për herë të parë në 2017.

Hetimet zbuluan se autoritetet çeçene kishin hapur gjashtë ‘kampe përqendrimi ’në të gjithë vendin për burrat homoseksualë. Ata grumbulluan rreth 100 burra në valën e parë.

Mizoritë përfshinin torturuesit që lidhën një burrë me një karrige elektrike shtëpiake dhe e rrahën me një zorrë. Rojet rrahin të burgosurit për t’i bërë ata të zbulojnë emrat e personave të tjerë LGBT+.

Më vonë u bë e qartë se policia po inkurajonte familjet për të kryer ‘vrasje nderi’ të anëtarëve LGBT+.

Autoritetet mblodhën një grup tjetër burrash në një valë të mëtejshme të spastrimit në fund të vitit 2018.

Rrjeti rus LGBT+ ngriti alarmin në fillim të vitit 2019. Kjo i bëri njerëzit në të gjithë botën të mbledhin para për të evakuuar personat LGBT+ nga vendi.

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top