Tu e lexu qitash
Ylli kanadez Elliot Page del hapur si transgjinor

Ylli kanadez Elliot Page del hapur si transgjinor

“Më pëlqen që jam trans. Dhe më pëlqen që jam queer”.

Ylli, i njohur më së shumti për rolin e tij të nominuar për Çmimin Oscar në Juno dhe performancën kryesore në dramën fantastike të Netflix The Umbrella Academy, shkruajti një letër të fuqishme në profilet e tij të mediave sociale.

“Përshëndetje miq, dua të ndaj me ju që jam trans, përemrat e mi janë ai/ata dhe emri im është Elliot. Ndihem me fat që po e shkruaj këtë. Të jem këtu. Të kem mbërritur këtu  në jetën time, ”shkroi ai.

“Ndiej mirënjohje të jashtëzakonshme për njerëzit e mrekullueshëm që më kanë mbështetur gjatë këtij udhëtimi. Nuk mund të filloj të shpreh sa mrekullueshëm ndihem më në fund ta dua veten dhe atë që jam dhe ta ndjek veten time autentike. “

Elliot tha se ai ishte “frymëzuar pafundësisht shumë” në komunitetin transgjinor dhe i falënderoi ata për “guximin” e tyre dhe për “vazhdimisht duke punuar për ta bërë këtë botë një vend më gjithëpërfshirës dhe të dashur”.

Ai shtoi: “Unë do të ofroj çfarëdo mbështetje që mundem dhe do të vazhdoj të përpiqem për një shoqëri më të dashur dhe të barabartë.”

Aktori vazhdoi të trajtojë numrin “marramendës” të individëve transgjinorë që janë vrarë në Shtetet e Bashkuara këtë vit – me 40 të vdekur, që është numri më i lartë i regjistruar.

“Unë nuk jam duke u përpjekur të zbut një moment që është i gëzueshëm dhe një që unë e festoj, por unë dua të adresoj pasqyrën e plotë. Diskriminimi ndaj njerëzve trans është i tërbuar, tinzar dhe mizor, duke rezultuar në pasoja të tmerrshme,”tha ai.

“Për udhëheqësit politikë që punojnë për të kriminalizuar kujdesin shëndetësor trans dhe për të mohuar të drejtën tonë për të ekzistuar dhe për të gjithë ata me një platformë masive që vazhdojnë të flasin me armiqësi ndaj komunitetit trans: ju keni gjak në duar.

“Ju lëshoni një tërbim të hidhur dhe poshtërues që bie mbi shpatullat e komunitetit trans, një komunitet në të cilin 40 përqind e të rriturve trans raportojnë se kanë tentuar vetëvrasjen.

“Mjaftueshëm është mjaftueshëm. Ju nuk po anuloheni, ju po dëmtoni njerëzit. Unë jam një nga ata njerëz dhe nuk heshtim përpara sulmeve tuaja”.

Duke përfunduar postimin e tij, Elliot shkroi: “Më pëlqen që jam trans. Dhe më pëlqen që jam queer. Dhe sa më shumë e mbaj veten afër dhe përqafoj plotësisht atë që jam, aq më shumë ëndërroj, aq më shumë rritet zemra dhe më shumë lulëzoj.

“Për të gjithë njerëzit trans që merren me ngacmime, urrejtje të vetvetes, abuzime dhe kërcënime të dhunës çdo ditë: Unë ju shoh, ju dua dhe do të bëj gjithçka që të mund ta ndryshoj këtë botë për më mirë.”

Në një deklaratë, Nick Adams – drejtori i mediave transgjinore i GLAAD – e vlerësoi yllin: “Elliot Page na ka dhënë personazhe fantastikë në ekran dhe ka qenë një avokues i hapur për të gjithë personat LGBTQ.

“Ai tani do të jetë një frymëzim për njerëz të panumërt trans dhe jo binarë. Të gjithë transgjinorët e meritojnë mundësinë për të qenë vetvetja dhe për tu pranuar për atë që jemi. Ne sot festojmë të shquarin Elliot Page. ”

Duhet përmendur se shumica e medieve ndërkombëtare u janë drejtuar Elliot me përmerat e tij, dhe biografia e tij ne faqet kryesore si Wikipedia është ndryshuar menjëherë në emrin e tij të ri.

Ju mund të lexoni deklaratën e plotë të Elliot Page më poshtë.

Kqyre edhe qito

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top