Tu e lexu qitash
Parada e krenarisë së Varshavës kthehet mes sulmeve polake mbi të drejtat LGBTQ+

Parada e krenarisë së Varshavës kthehet mes sulmeve polake mbi të drejtat LGBTQ+

Parada më e madhe e krenarisë queer në Evropën Qendrore u zhvillua përsëri në Varshavë për herë të parë në dy vjet pas një pushimi të shkaktuar nga pandemia – dhe mes sulmeve në Poloni dhe Hungari kundër të drejtave LGBTQ+.

Kryebashkiaku i Varshavës Rafal Trzaskowski eci në krye të Paradës së Barazisë të shtunën, si shenjë e mbështetjes për të drejtat LGBTQ+ nga politikani liberal. Mijëra njerëz u bashkuan me marshimin dhe u brohoritën nga të tjerët që tundnin flamuj të ylberit nga ballkonet e tyre të banesës.

Por ky nivel i pranimit nuk është universal në Poloni, një komb katolik, kryesisht konservator.

Festa e lumtur dhe plot ngjyra ishte e ndotur nga frika se çfarë mban e ardhmja për të drejtat e burrave gejë, lezbikeve, biseksualëve dhe transgjinorëve pas pengesave të para në Rusi dhe tani në Hungari.

“Dita e paradës është gjithmonë një moment i hidhur për komunitetin tonë,” tha Rafal Wojtczak, një zëdhënës i organizatorëve. Ai përshkroi ndjenjat e trishtimit dhe pafuqisë që personat LGBTQ+ nuk kanë arritur kenë të drejta si partneriteti i të njëjtit seks ose martesa në Poloni, ndërsa përballet gjithashtu me kërcënime të reja.

Parada vjen disa ditë pasi parlamenti i Hungarisë miratoi një ligj që e bën të paligjshme shfaqjen e materialeve në lidhje me çështjet LGBTQ+ njerëzve nën 18 vjeç.

Partia konservatore në pushtet e Hungarisë e portretizoi ligjin si një përpjekje për të luftuar pedofilinë. Por grupet e të drejtave të njeriut e shohin atë si një mjet cinik që do të stigmatizojë dhe diskriminojë njerëzit LGBTQ+, dhe për të parandaluar të rinjtë të kenë informacionin kritik.

Partia populiste në pushtet e Polonisë ka marrë një drejtim politik shumë të ngjashëm me atë të Hungarisë nën Kryeministrin Viktor Orban në vitet e kaluara, duke shtyrë politikat konservatore dhe duke forcuar kontrollin e partisë në pushtet mbi gjykatat dhe media. Bashkimi Evropian ka denoncuar të dy këto kombe anëtare, duke i akuzuar ata për gërryerjen e normave demokratike.

Një aktivist i shquar polak, Bart Staszewski, mbajti një flamur hungarez në marshimin e së shtunës. Ai tha se ishte një mesazh për BE-në që të veprojë në mbrojtje të personave LGBTQ+ sepse ka frikë se “Polonia do të jetë e radhës”.

Një vit më parë, komuniteti polak LGBTQ+ u përball me një reagim të ashpër nga politikanët konservatorë në pushtet, komunitetet lokale dhe kisha. Në përpjekjen e tij të suksesshme për rizgjedhje kundër një sfide nga Trzaskowski, Presidenti Andrzej Duda deklaroi se “LGBTQ+ nuk janë njerëz; është një ideologji “ndërsa pretendon gjithashtu se ishte” edhe më shkatërruese “se komunizmi.

Një kryepeshkop polak paralajmëroi për një “murtajë ylberi”, dhe dhjetëra komunitete lokale në Poloni po kalonin rezoluta kundër “ideologjisë LGBTQ+” në atë që u përshkrua si një përpjekje për të mbrojtur familjen tradicionale. Këto u denoncuan fuqimisht nga zyrtarët e BE dhe një numër i vogël janë shfuqizuar që atëherë.

“Ne kemi kaluar një kohë shumë, shumë të ashpër, por në të njëjtën kohë do të dalim në rrugë dhe po themi se jemi më të fortë dhe nuk do të dorëzohemi”, tha Miroslawa Makuchowska, nën drejtor i Fushatës Kundër Homofobisë.

Wojtczak tha “komuniteti ynë është përdorur në një luftë politike”.

Në fillim të marshimit, disa njerëz brohorisnin ashpër kundër partisë qeverisëse të Polonisë.

Parada e Barazisë e kësaj fundjave vjen 20 vjet që kur ngjarja u mbajt për herë të parë në kryeqytetin polak. Parada u ndalua dy herë në vitet e tij të hershme nga një kryebashkiak konservator, Lech Kaczynski, i cili kishte frikë se do të promovonte homoseksualitetin dhe vitin e kaluar u anulua për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Që nga ngjarja e parë në 2001, shoqëria polake është bërë kryesisht më e hapur për çështjen e të drejtave gej, e formuar nga anëtarësimi në BE dhe ndikimet kulturore nga Perëndimi.

Parada e këtij viti ishte më e vogël se ajo e vitit 2019 për shkak të disa kufizimeve të pandemisë.

Kqyre edhe qito

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top