Tu e lexu qitash
Marshi i Krenarisë në Tbilisi u anulua pas sulmit të ekstremit të djathtë ndaj selisë

Marshi i Krenarisë në Tbilisi u anulua pas sulmit të ekstremit të djathtë ndaj selisë

Organizatorët kanë anuluar një marshim të Krenarisë në Gjeorgji pasi demonstruesit e ekstremit të djathtë sulmuan selinë e aktivistëve LGBTQ+ dhe sulmuan gazetarët me dhunë që kryeministri i vendit u duk fajtor për vetë ngjarjen.

Video dhe fotografi treguan protestues anti-homoseksualë që shkallëzonin një ndërtesë trekatëshe për të hyrë në selinë e marshit të Tbilisi Pride në kryeqytetin gjeorgjian, ndërsa diku tjetër burra me mjekër të gjatë me rrobat e priftërinjve goditën me grushta dhe shkelma gazetarët, me rreth 20 të plagosur. .

Një gazetar tha se ai u rrah me një shkop ndërsa të tjerët raportuan se u ishin thyer kamerat dhe pajisjet e tjera.

Një gazetar i lënduar flet për mediat brenda një ambulance në Tbilisi. Fotografia nga: Irakli Gedenidze / Reuters

Irakli Garibashvili, kryeministri, të hënën u duk se pretendonte se organizatorët e Krenarisë kishin provokuar dhunën, duke thënë se ishte “e paarsyeshme” të zhvillohej demonstrata në një vend publik që mund të çonte në “konfrontim civil”. Ndërkohë, një anëtar i parlamentit akuzoi “opozitën radikale” për sponsorizimin e ngjarjeve të krenarisë.

Organizatorët thanë më vonë se marshimi nuk do të mbahej. “Lufta u shpall kundër shoqërisë civile dhe vlerave demokratike,” tha Tbilisi Pride. “Veprimet e qeverisë kanë treguar qartë se ata nuk dëshirojnë të kryejnë detyrën e saj të drejtpërdrejtë. Mosveprimi i pushtetit ekzekutiv ka vënë në rrezik real shëndetin dhe jetën e qytetarëve gjeorgjianë.”

Kjo nuk është hera e parë që dhuna shpërthen gjatë një marshimi krenarie në Tbilisi, një qytet me një komunitet të gjallë LGBTQ që ka parë gjithashtu dhunë homofobike të udhëhequr nga politikanë ultra-konservatorë dhe udhëheqës të kishës Ortodokse.

Në 2013, priftërinjtë drejtuan një turmë që brohoriste “jo homoseksualëve” gjatë një sulmi ndaj një parade krenarie në Tbilisi që la të fshehur organizatorët e saj. Dhuna ka minuar përpjekjet e Gjeorgjisë për të forcuar kredencialet e saj pro-demokracisë dhe të drejtave të njeriut ndërsa kërkon lidhje më të mëdha me Evropën.

Në qershor të vitit të kaluar, një grua transgjinore në Tbilisi, ia vuri flakën vetës si shenjë proteste ndaj mënyrës se si shteti gjeorgjian po i trajton personat transgjinorë gjatë pandemisë COVID-19.

U deshën gjashtë vjet që Tbilisi Pride të kthehej në rrugë me një “marsh dinjiteti” në 2019. “Krenaria është gjithmonë e diskutueshme”, tha drejtori i saj Giorgio Tabagari atëherë, duke vënë në dukje se qeveria nuk kishte qenë efektive në luftën kundër homofobisë. “Por sa kohë mund të fshihemi?”

Pavarësisht kundërprotestave, ngjarjet ishin mbajtur paqësisht për disa vitet e fundit, duke e bërë dhunën e së hënës një shenjë prapambetjeje. “Ne jemi dëshmitarë të një dështimi të madh shtetëror,” tha Tabagari të hënën.

Kqyre edhe qito

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top