Tu e lexu qitash
Një numër rekord i atletëve queer fituan medalje në Paralimpiadën

Një numër rekord i atletëve queer fituan medalje në Paralimpiadën

https://www.instagram.com/p/CTKKPz8J-jN/?utm_source=ig_embed&ig_rid=94e67945-49a2-474e-80c1-b614c1e90d0f

Paralimpistët LGBTQ+ shënuan rezultate të mëdha në Lojërat Paralimpike të këtij viti në Tokio. Atletët queer fituan në numër rekord prej 25 medalje gjatë 12 ditëve të garës, sipas faqes së lajmeve Outsports.

Rreth 21 konkurrentë hapur LGBTQ+ fituan medalje në Paralimpiadë, me 10 të arta, 11 të argjendta dhe 4 bronz.

Këto rezultate përfaqësojnë numrin më të madh të medaljeve të fituara ndonjëherë nga paralimpistët, në një vit që pa gjithashtu numrin më të madh të pjesëmarrësve LGBTQ+ në histori. Duke arritur në 36, numri ishte tre herë më i madh se numri i përgjithshëm i atletëve që konkurruan në lojërat e Rio 2016.

Ekipi i Britanisë së Madhe udhëhoqi listën, me 10 medalje që përbënin 40% të atyre të fituara nga atletët. Lee Pearson i Britanisë së Madhe, i cili garoi në kalërim dhe Crystal Lane-Wright, e cila garoi në çiklizëm, të dy fituan nga tre. Treshja e fitoreve tani e bën Pearson, atletin e vetëm mashkull në lojëra, fitues 14 herë të medaljes së artë. Ai më parë ka marrë gjithashtu dy medalje argjendi dhe një bronz, duke shënuar 17 në total.

Megjithëse ekipi i ShBA-ve barazohet me Mbretërinë e Bashkuar në numrin e paralimpistëve LGBTQ+, me nga nëntë atletë, ata morën vetëm katër medalje në shtëpi. E arta e vetme e vendit u fitua nga Monique Matthews, e cila ishte anëtare e ekipit fitues të volejbollit. Kontingjenti amerikan fitoi 3-1 ndaj Kinës në një ri-ndeshje nga katër vjet më parë, e cila gjithashtu pa amerikanët të dilnin në krye.

Fituesit e tjerë amerikanë ishin Asya Miller, e cila mori argjendin në shtëpi së bashku me ekipin e golfit; Hailey Danz, e cila gjithashtu solli të argjendtën në shtëpi në triatlonën e grave; dhe Courtney Ryan dhe Kaitlyn Eaton, të cilët fituan të bronztën në basketboll me karrocë.

Të parët e tjerë të dukshëm përfshinin Robyn Lambird, i cili u bë personi i parë jo binar që mori një medalje në shtëpi kur fituan bronzin në vrapimin 100 metra me karroca T34. Lambird është një nga të paktën tre atletë haptazi jo-binarë që bëjnë histori në Tokio, duke u bashkuar me Maz Strong, dhe Laura Goodkind.

Lambird tha se fitorja ishte një ëndërr e tyre e gjatë në një postim në Instagram të 29 gushtit.

“Unë nuk mund të kisha bërë asnjë nga këto pa gjithë mbështetjen që kam marrë gjatë viteve të fundit dhe kjo do të thotë shumë për mua,” tha Lambird, duke falënderuar ndjekësit. “Nuk ka mbaruar me kaq… mezi po pres për të parë se çfarë do të vjen më pas!”

Nëse atletët e ekipit LGBTQ+ do të garonin si komb, ata do të kishin zënë vendin e 15 -të në renditjen e përgjithshme të medaljeve, sipas Outsports. Kjo do t’i kishte vendosur ata përpara Spanjës, Hungarisë dhe Polonisë.

Kqyre edhe qito

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top