Tu e lexu qitash
Kyiv Pride i dërgon mesazh sfidues Putinit pasi Rusia pushton Ukrainën: “Ne kurrë nuk do të dorëzohemi”

Kyiv Pride i dërgon mesazh sfidues Putinit pasi Rusia pushton Ukrainën: “Ne kurrë nuk do të dorëzohemi”

Aktivistët LGBT+ në Ukrainë kanë thënë se “nuk do të dorëzohen kurrë” dhe se Putini “do t’i thyejë të gjithë dhëmbët duke u përpjekur të kafshojë” ndërsa Rusia më në fund pushton Ukrainën.

Pati tronditje dhe dënim të gjerë në mbarë botën të enjten në mëngjes (24 shkurt) kur presidenti rus nisi një “operacion ushtarak” në Ukrainë. Ai e bëri të ditur vendimin në një njoftim të papritur televiziv që u dënua menjëherë nga liderët e tjerë botërorë.

Shpërthimet thuhet se mund të dëgjoheshin në të gjithë vendin, ndërsa ministri i jashtëm i Ukrainës paralajmëroi se kishte filluar një “pushtim në shkallë të plotë”, njofton PinkNews.

Të shtëna me armë zjarri dhe shpërthime janë dëgjuar në aeroportin e Kievit, ndërsa Ministria e Punëve të Brendshme e vendit ka raportuar se postet e komandës ushtarake ukrainase në Kiev dhe Kharkov kanë qenë në shënjestër të sulmeve me raketa.

Javët e fundit, komuniteti LGBT+ i Ukrainës ka folur për frikën e tyre për të ardhmen nëse Rusia do të pushtonte. Kyiv Pride, një nga grupet më të mëdha të vendit për të drejtat LGBT+, sulmoi Rusinë dhe Vladimir Putinin në Twitter të enjten në mëngjes, ndërsa lajmet për pushtimin u publikuan.

“Ne mbetemi të fortë, nuk jemi të frikësuar”, shkroi Kyiv Pride.

“Putini do të thyejë të gjithë dhëmbët e tij duke u përpjekur të na kafshojë. E kemi lënë shumë pas të shkuarën drejt së cilës ai kërkon të na tërheqë. Ne jemi një vend që kemi zgjedhur vlerat e të drejtave të njeriut, humanizmit, jetës dhe personalitetit.

“Putini jeton në të kaluarën, ai ka një vend atje.”

Ata shtuan: “Nuk do të dorëzohemi kurrë, megjithatë fitorja do të jetë e jona. Qëndroni të qetë, ne do të fitojmë së bashku.”

Në një postim të veçantë në gjuhën angleze, Kyiv Pride u kërkoi mbështetësve të tyre anembanë botës që t’u bëjnë thirrje qeverive të tyre përkatëse që “të ndërmarrin veprime kundër luftës në Ukrainë”.

“Ne duhet ta ndalojmë atë tani, duhet të tregojmë se sa të fuqishëm jemi të gjithë së bashku dhe Putini nuk do të ketë asnjë shans”, shkroi grupi.

QUA, një organizatë që ofron ndihmë dhe mbështetje për ukrainasit LGBT+ që jetojnë në Shtetet e Bashkuara, dënoi pushtimin të enjten në mëngjes dhe njoftoi menjëherë planet për një protestë në qytetin e Nju Jorkut.

Grupi tha se anëtarët dhe mbështetësit e tij do të mblidhen para Stonewall Inn për të “protestuar agresionin e vazhdueshëm të Vladimir Putin dhe kërcënimin që ai paraqet për lëvizjen queer në Ukrainë”.

Ata gjithashtu u bënë thirrje grupeve të avokimit LGBT+ në Shtetet e Bashkuara dhe Evropë që të rrisin ndërgjegjësimin për kërcënimin që një pushtim rus paraqet për ukrainasit queer.

“Edhe një herë Putin dhe Rusia kanë vendosur të grabisin Ukrainën nga sovraniteti i saj dhe të pretendojnë pronësinë e popullit ukrainas”, tha Bogdon Globa, bashkëthemelues i QUA.

“Mijëra vëllezër dhe motra tona janë nën sulm; Ukraina, si e vetmja ish-republikë vërtet demokratike në rajon, është nën kërcënim.

“Nëse ne ende besojmë në lirinë dhe demokracinë, ne duhet të solidarizojmë me shoqërinë ukrainase në këtë moment sfidues dhe të errët në historinë e Ukrainës.”

Rusia pushtoi Ukrainën të enjten pas javësh tensionesh në rritje. Vendet kanë qenë në luftë që nga viti 2014, por frika është rritur gjatë muajit të fundit se dhuna do të përhapet pasi Rusia vendosi dhjetëra mijëra trupa në kufirin e saj me Ukrainën.

Aktivistët LGBT+ kanë paralajmëruar prej kohësh se një pushtim i plotë i Ukrainës do të sillte katastrofë. Ata kanë folur për frikën e tyre se të drejtat e LGBT+ do të ndaleshin dhe se liritë e tyre mund të kufizoheshin dhe të ktheheshin prapa.

Lenny Emson, drejtor i Kyiv Pride, i tha platformës PinkNews në janar se komuniteti LGBT+ ishte i përgatitur të luftonte nëse ishte e nevojshme.

“Në këtë pikë ne jemi të bashkuar,” tha Emson. “Nuk ka rëndësi se cili është identiteti juaj gjinor, orientimi juaj seksual – të gjithë së bashku, ne po ecim përpara.”

Vetëm ditë më parë, një zyrtar anonim amerikan i tha Foreign Policy se Rusia mund të synonte kundërshtarë të shquar politikë, aktivistë kundër korrupsionit dhe “popullsi të cenueshme” si njerëzit LGBT+ nëse do të ndodhte një pushtim.

Ndër objektivat e mundshëm të Rusisë, tha ai, ishin “minoritetet fetare dhe etnike dhe personat LGBTQI+”.

Kqyre edhe qito

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top