Tu e lexu qitash
Ukrainasit LGBTQ+ përgatiten për abuzime të të drejtave të njeriut

Ukrainasit LGBTQ+ përgatiten për abuzime të të drejtave të njeriut

Ndërsa forcat ushtarake ruse vazhdojnë të bombardojnë dhe pushtojnë qytetet kryesore në Ukrainë, ukrainasit LGBTQ+ po shprehin frikë se çfarë mund të ndodhë nëse vendi i tyre pushtohet, duke ditur dallimet e mëdha në pranimin shoqëror.

“Ne kemi një histori 10-vjeçare të marshimeve të Krenarisë dhe siç e dini, në Rusi, situata është e kundërta,” tha për CBS News të enjten Edward Reese, një punonjës për organizatën LGBTQ+ Kyiv Pride, në mes të pushtimit në vazhdim. “Ne kemi rrugë krejtësisht të ndryshme”.

Historia e vetë Ukrainës me të drejtat e LGBTQ+ është një qese e përzier. Pranimi social është rritur ndjeshëm gjatë dekadës së fundit, por ligjet e mosdiskriminimit dhe njohja ligjore për martesat e të njëjtit seks janë ende inekzistente. Megjithatë, aktivistët thonë se armiqësia e hapur dhe dhuna e hapur shtetërore kundër personave LGBTQ+ sipas ligjit rus do të ishte një hap i madh prapa.

“Ne shohim ndryshimet në mendimet e njerëzve për të drejtat e njeriut, LGBTQ+, feminizmin dhe kështu me radhë,” tha Reese për CBS News, duke vlerësuar përparimin e fundit në Ukrainë. “Pra, definitivisht ne nuk duam asgjë të lidhur me Rusinë… dhe nuk do t’i kemi ato.”

Të mërkurën, ish-ambasadori i SHBA-së Daniel Baer dha një vlerësim të ngjashëm të pabarazisë në komentet e hapura për Washington Blade, duke vënë në dukje se “ka pasur hapa domethënës përpara, dhe sigurisht, në aspektin e dukshmërisë” për Ukrainasit LGBTQ+.

“Nëse jeni gej, nëse Rusia do të pushtojë ose kontrollojë Ukrainën, mund të presim që [situata] do të përkeqësohet sepse do të bëhet më shumë si Rusia”, tha Baer.

Ambasadorët aktualë dhe zyrtarët e inteligjencës besojnë se këto pretendime nuk janë të pabaza. Një letër e fundit nga ambasadorja e SHBA Bathsheba Nell Crocker në Kombet e Bashkuara paralajmëroi se “një pushtim i mëtejshëm rus i Ukrainës mund të krijojë një katastrofë të të drejtave të njeriut”. Crocker vazhdoi të vuri në dukje se ka “informacion të besueshëm” që sugjeron se “forcat ruse po krijojnë lista të ukrainasve të identifikuar për t’u vrarë ose dërguar në kampe pas një okupimi ushtarak”. Autoritetet ruse kanë mohuar ekzistencën e ndonjë liste të tillë.

Megjithatë, në këtë fazë të hershme, jo të gjithë ukrainasit LGBTQ+ besojnë se pushtimi është i pashmangshëm.

Kyiv Pride lëshoi ​​një notë sfiduese në Twitter të mërkurën mbrëma, duke u bërë thirrje “të gjithë mbështetësve tanë në botë” të avokojnë “kundër luftës në Ukrainë”. Në mesazhet vijuese, të shkruara në gjuhën ukrainase, organizata shkroi se presidenti rus Vladimir Putin “do t’i thyejë të gjithë dhëmbët duke u përpjekur të na kafshojë” dhe u zotua “të mos dorëzohet kurrë”.

Në fillim të kësaj jave, në një intervistë telefonike me Blade, aktivisti ukrainas për të drejtat e LGBTQ+ Taras Karasiichuk pohoi se “nuk ka frikë” në komunitetin queer ukrainas dhe dënoi çdo ndërhyrje perëndimore në konfliktin Rusi-Ukrainë, me aktivistë të tjerë që karakterizonin çdo ndërhyrje të SHBA-së si “lufta e Bidenit”.

Ndërsa retorika e shumë ukrainasve ka qenë ajo e unitetit kombëtar dhe miqësisë, ka gjithashtu një rrymë ankthi, pasi askush nuk mund të parashikojë me të vërtetë se cilat do të jenë masat e ardhshme të Rusisë dhe si do të zhvillohen sulmet aktuale ushtarake.

Kqyre edhe qito

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top