Tu e lexu qitash
14 dokumentarë të fuqishëm queer për të parë këtë Muaj Krenarie

14 dokumentarë të fuqishëm queer për të parë këtë Muaj Krenarie

Filma dokumentarë

Mësimet e historisë LGBTQ+ janë ende inekzistente në shkolla në të gjithë botën, dhe… është viti 2021. Që njerëzit queer të mësojnë për historinë e tyre, edukimi në përgjithësi vjen në formën e iniciativave tona të drejtuara nga komuniteti, media LGBTQ+ dhe historianë queer, shkrimtarë dhe kineastë.

Duke nisur nga faktet e dorës së parë të Kryengritjes Stonewall në 1969, trashëgimia e përhershme e ikonave queer si Marsha P. Johnson, Harvey Milk dhe Bayard Rustin (ndër të tjerë), dhe mënyra sesi njerëzit queer me ngjyrë bashkoheshin për të festuar jetën në mbrëmjet Ballroom, këto histori queer janë sjellë në jetë përmes disa dokumentarëve me të vërtetë të mahnitshme përgjatë viteve. Për të shënuar Muajin e Krenarisë, ju sjellim 14 nga dokumentarët më të fuqishëm që duhet ti shikoni.

Amend: The Fight for America (2021)

Drejtuar nga Will Smith, Ndrysho: Lufta për Amerikën është një dokuseri me gjashtë pjesë nga Netflix që heton amendamentin e 14-të të Kushtetutës së SHBA dhe ndikimin në brezat e amerikanëve. Seriali përfshin të famshëm të ndryshëm duke përfshirë Mahershala Ali, Samuel L. Jackson, Joseph Gordon-Levitt, Yara Shahidi, Samira Wiley, Diane Lane dhe Lena Waithe, ndër të tjerë, të cilët dramatizojnë ekspertë nga dokumentet historike. Episodi i pestë paraqet luftën për barazinë martesore, e cila kulmoi kur një çift në Ohio e ka dërguar rastin e tyre në Gjykatën e Lartë.

Before Stonewall: The Making of a Gay and Lesbian Community (1984)

Para Stonewall: Krijimi i një Komuniteti Gej dhe Lezbik dokumenton gjendjen e komunitetit LGBTQ+ para kryengritjes Stonewall të vitit 1969. Drejtuar nga Greta Schiller dhe Rosenberg, me rrëfim nga Rita Mae Brown, dokumentari heton perceptimet kulturore të homoseksualitetit para ngjarjes dhe shikon prapa në jetën queer në dekadat e mëparshme, si dhe marrëdhëniet midis policisë dhe komunitetit LGBTQ+. Filmi u nominua për Çmimin e Jurisë në Festivalin e Filmit Sundance 1985 dhe vazhdoi të fitojë Çmimet Emmy për Hulumtimin më të Mirë dhe Programin më të Mirë Historik/Kulturor.

Brother Outsider: The Life of Bayard Rustin (2002)

Bayard Rustin zë vendin kryesor në këtë film të mirënjohur nga Nancy Kates dhe Bennett Singer. Dokumentari tregon jetën e aktivistit afro-amerikan për të drejtat gej dhe për të drejtat civile, i cili punoi pafund në luftën drejt barazisë ndërsa bashkëpunoi me Martin Luther King dhe ndihmoi në organizimin e marshimit historik në Uashington. Pavarësisht nga arritjet e tij të ndryshme, Rustin ishte kryesisht aktiv prapa skenave për shkak të shqetësimit publik për homoseksualitetin e tij. Në vitet 1980, sidoqoftë, Rustin bëri qëndrimin e tij mbi të drejtat LGBTQ+ të njohur siç mbrojti në disa ngjarje. Kohët e fundit u njoftua se Rustin do të marrë trajtimin e dramës autobiografike nga Netflix.

Death and Life of Marsha P. Johnson (2017)

Vdekja dhe Jeta e Marsha P. Johnson ndjek aktivisten amerikane për të drejtat LGBTQ+ dhe këshilltaren e dhunës në familje, Victoria Cruz, ndërsa heton vdekjen e Marsha P. Johnson, një nga figurat e shquara në kryengritjen Stonewall të vitit 1969. Një anëtare themeluese e Frontit të Çlirimit Gej, Marsha kushtoi jetën e saj si një aktiviste e hapur për njerëzit trans me ngjyrë, dhe themeloi STAR (Street Transgender Action Revolutionaries) së bashku me aktivisten tjetër Sylvia Rivera për të ndihmuar të rinjtë transgjinorë të pastrehë në New York City. Në vitin 1992, në moshën 46 vjeç, Marsha u gjet e vdekur në lumin Hudson, dhe policia e shpalli si një vetëvrasje. Sidoqoftë, miqtë e Marshas, përfshirë Sylvia, besojnë se ajo u vra.

Disclosure: Trans Lives on Screen (2020)

Drejtuar dhe prodhuar nga Sam Feder, Disclosure eksploron përshkrimin e Hollywood-it për njerëzit transgjinorë dhe ndikimin e historive të tyre në jetën transgjinore dhe kulturën amerikane. Në të shfaqen yje si Laverne Cox (Orange is the New Black), Trace Lysette (Transparent), Angelica Ross (Pose), Rain Valdez (Razor Tongue), Jen Richards (Mrs. Fletcher), Candis Cayne (Dirty Sexy Money), Brian Michael Smith (9-1-1: Lone Star), Lilly Wachowski (The Matrix), Yance Ford (Strong Island), Sandra Caldwell (Little Men) dhe Chaz Bono (American Horror Story). Disclosure mori vlerësime të gjera kritike pas publikimit dhe fitoi çmimin GLAAD Media për Dokumentar të Shquar.


Hating Peter Tatchell (2020)

Duke urryer Peter Tatchell tregon historinë frymëzuese të aktivistit për të drejtat e njeriut dhe aktivistit LGBTQ+ Peter Tatchell, i cili u bë një anëtar kryesor i Frontit Çlirimtar Gej në vitet 1970 dhe bashkë-themeloi grupin politik britanik për të drejtat gej, OutRage!, i cili zgjati midis 1990 dhe 2011. Sir Ian McKellen interviston Tatchell rreth 54 viteve të tij të aktivizmit dhe se si avokimi i tij për grupe të margjinalizuara u realizua. Dokumentari përfshin gjithashtu pamje arkivore të ngjarjeve historike nga jeta e Tatchell, si dhe intervista me George Carey, ish Kryepeshkopin e Canterbury dhe Stephen Fry në lidhje me historinë e tyre.

Kiki (2016)

Konsideruar gjerësisht si vazhdimi jozyrtar i Paris is Burning për shkak të temave të tij të HIV/AIDS, të rinjve LGBTQ+ dhe të pastrehëve, Kiki përqendrohet në skenën drag, queer dhe vogue në New York. Drejtuar nga Sara Jordenö, dokumentari profilizon jetën e të rinjve queer me ngjyrë gjatë disa viteve, ndërsa ata konkurrojnë në garat e ballroom së bashku me shtëpitë e tjera. Jordenö bashkëpunoi me Twiggy Pucci Garçon, një udhëheqës në komunitetin kiki në New York, i cili gjithashtu shërbeu si bashkë-autor dhe ndoqi nga afër tranzicionet e grave transgjinore Gia Marie Love dhe Izana Vidal. Kiki është një film magjepsës, por mbi të gjitha, është një vështrim edukativ në përvojat e njerëzve LGBTQ+ me ngjyrë dhe betejat e tyre të përditshme në Shtetet e Bashkuara.

Paris is Burning (1990)

Ky dokumentar legjendar i vitit 1990 tregon kulturën e ballove në New York City dhe komunitetet afrikano-amerikane, latine, gej dhe transgjinore të përfshirë. Filmi eksploron racën, klasën, gjininë dhe seksualitetin në Amerikën e 1980-tës, dhe vlerësohet gjerësisht për sjelljen në vëmendjen kryesore të vallëzimit vogue dhe skenën e kulturës ballroom. Dorian Corey, Pepper LaBeija, Venus Xtravaganza, Octavia St. Laurent, Angie Xtravaganza, Sol Pendavis, Freddie Pendavis, Junior Labeija, Paris Dupree dhe Willi Ninja (‘kumbari i vogue’) ishin ndër interpretuesit e përfshirë. Filmi u drejtua nga regjisorja amerikane Jennie Livingston, e cila shërbeu si producente në sezonin e parë të dramës Pose të Ryan Murphy, e cila huazon shumë elemente nga dokumentari ikonik.

A Secret Love (2019)

Ky dokumentar emocional ndjek marrëdhënien sekrete 65-vjeçare midis ish lojtares të All-American Girls Professional Baseball League Terry Donahue dhe partneres së saj Pat Henschel, si dhe sfidat me të cilat përballen më vonë në jetë. Me regji të Chris Bolan, me një ndihmë në produksion nga Ryan Murphy, filmi kujton kur Terry dhe Pat u takuan për herë të parë, përmes jetës së tyre profesionale në Çikago, daljen hapur në familjet e tyre konservatore dhe vendimin nëse do të martoheshin apo jo. Përmbledhja thotë: “Duke u përballur me vështirësitë e plakjes dhe sëmundjes, dashuria e tyre rezulton elastike ndërsa hyjnë në shtrirjen e shtëpisë.”

The Queen (1968)

Dokumentari i mirënjohur i Frank Simon, Mbretëresha, eksploron konkursin e bukurisë Miss All-America Camp të vitit 1967 dhe zonjën e saj legjendare të ceremonive, Nënën Flawless Sabrina. Filmi ndjek aktivisten dhe interpretuesen amerikane LGBTQ+ dhe mbrojtësen e saj, Rachel Harlow, ndërsa ajo garon për kurorën kundër Crystal Labeija, një prej mbretëreshave më me ndikim në histori dhe themeluese e Shtëpisë së LaBeija. Në mes të provave dhe shfaqjeve, garuesit mund të shihen duke diskutuar tema të tilla si identiteti seksual, identitetet transgjinore dhe jeta si një mbretëreshë drag. Filmi është bërë një favorit që nga dalja e tij, veçanërisht për skenën përmbyllëse me LaBeija, e cila u përdor në albumin vizual të Frank Ocean Endless dhe bëri homazhe në sezonin e tretë të RuPaul’s Drag Race All Stars nga Aja.

Stonewall Uprising (2010)

Duke filluar me një përmbledhje të qëndrimeve shoqërore ndaj homoseksualitetit në Amerikën e viteve 1960, ky dokumentar i vitit 2010 eksploron Kryengritjen Stonewall të vitit 1969, e cila meritohet gjerësisht për fillimin e luftës moderne për të drejtat LGBTQ+ në Shtetet e Bashkuara. Filmi përqendrohet në bastisjen në Stonewall Inn, pamjet arkivore nga trazirat, si dhe dëshmitë e dëshmitarëve okularë nga njerëzit që ishin aktivë në kryengritje dhe më pas formuan grupe çlirimtare gej, dhe forcat e rendit që morën pjesë në bastisjet. Stonewall Uprising u prodhua dhe u drejtua nga Kate Davis dhe David Heilbroner dhe bazohet në Stonewall: The Riots That Sparked the Gay Revolution nga historiani David Carter.

The Times of Harvey Milk (1984)

Milk tregon historinë frymëzuese të aktivistit dhe politikanit për të drejtat gej Harvey Milk, i cili bëri historinë si personi i parë gej i hapur që u zgjodh në zyrën publike në Kaliforni. I rrëfyer nga argëtuesi fitues i çmimeve Tony dhe Emmy Harvey Fierstein, Kohërat e Harvey Milk dokumenton zhvendosjen e Milk nga New York City në Castro District San Francisco, karrierën e tij politike dhe vrasjen në duart e Dan White, një mbikëqyrës i pakënaqur i qytetit, si dhe si pasojat. Dokumentari mori vlerësime të ndryshme, përfshirë Çmimin Special të Jurisë në Festivalin e parë të Filmit Sundance dhe Çmimin e Akademisë për Dokumentarin më të mirë.

Visible: Out On Television (2020)

Seriali me pesë pjesë të Të dukshëm: Hapur në Televizion, i cili doli vitin e kaluar, hedh një vështrim mbi gjendjen e dukshmërisë LGBTQ+ në ekranin e vogël dhe sesi lëvizja LGBTQ+ ka formësuar televizionin. Krijuar nga kineastët Ryan White dhe Jessica Hargrave, me producentë ekzekutivë Wanda Sykes dhe Wilson Cruz, seriali përmban pamje arkivore së bashku me intervista të papara më parë me talentë LGBTQ+ si Asia Kate Dillon, Billy Porter, Oprah Winfrey, Anderson Cooper, Don Lemon, Rachel Maddow, Sara Ramirez dhe Jesse Tyler Ferguson.

Welcome to Chechnya (2020)

I nominuari për Oskar, David France u bashkua me HBO vitin e kaluar për një thirrje të fuqishme për veprim me një dokumentar në lidhje me persekutimin e vazhdueshëm anti-LGBTQ të Çeçenisë. Filmi përqendrohet në një grup të vogël aktivistësh rusë – shpesh me kamera të fshehtë – duke ndihmuar njerëzit e pambrojtur që ti shpëtojnë kapjes, torturave dhe madje edhe ekzekutimit nga qeveria si pjesë e “spastrimit të tyre homoseksual”. Dokumentari ekspozon tmerret e paimagjinueshme të dhunës së vendit dhe thekson punën e pabesueshme të aktivistëve që po rrezikojnë jetën e tyre për t’u përballur me spastrimin kokë më kokë. Me një vlerësim 100% të miratuar në Rotten Tomatoes, Mirësevini në Çeçeni ishte një nga filmat më të njohur të vitit 2020.

Kqyre edhe qito

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top