Tu e lexu qitash
Oscar Wilde (16 tetor, 1854 – 30 nëntor, 1900)

Oscar Wilde (16 tetor, 1854 – 30 nëntor, 1900)

“Shoqëria ekziston vetëm si një koncept mendor, në botën reale ka vetëm individë”

Oscar Wilde është një nga dramaturgët më të mëdhenj të botës anglishtfolëse. Ai u glorifikua me individualitetin e tij gjatë epokës Viktoriane, një periudhë sinonim me konformitetin shoqëror dhe shtypjen seksuale.

Oscar Fingal O’Flahertie Wills Wilde ka lindur në Dublin nga një nënë poete dhe nacionaliste irlandeze, dhe një baba kirurg i syve. Ai tregoi madhështi që nga mosha e hershme, duke fituar çmime në shkollë dhe universitet. Wilde ishte një fëmijë i ndritshëm dhe i librit. Ai ndoqi shkollën Royal Portora në Enniskillen, ku ra në dashuri me studimet Greke dhe Romake. Ai fitoi çmimin e shkollës për nxënësin më të mirë në secilin prej dy viteve të tij të fundit, si dhe çmimin e dytë në vizatim gjatë vitit të tij të fundit. Pas diplomimit në 1871, atij iu dha Bursa e Shkollës Mbretërore për të marrë pjesë në Kolegjin Trinity në Dublin. Në fund të vitit të tij të parë në Trinity në 1872, ai u rendit i pari në provimin klasik të shkollës dhe mori Bursën e Fondacionit të Kolegjit, nderin më të lartë të akorduar për studentët.

Pas diplomimit të tij në 1874, Wilde mori Medaljen e artë të Berkeley si studenti më i mirë në Trinity në Greqisht, si dhe bursën Demyship për studime të mëtutjeshme në Kolegjin Magdalen në Oksford. Në Oksford, Wilde vazhdoi të shkëlqente akademikisht, duke marrë nota të klasit të parë nga provuesit e tij si në klasikë ashtu edhe në moderimin klasik. Ishte gjithashtu në Oksford ku Wilde bëri përpjekjet e tij të para të qëndrueshme për shkrime krijuese. Në 1878, vitin e diplomimit të tij, poema e tij “Ravenna” fitoi çmimin Newdigate për kompozimin më të mirë në anglisht nga një student i Oksfordit.

Në Oksford adaptoi stilin e tij të veçantë të flokëve dhe të veshjes, duke përbuzur haptas “sportet burrërore”, dhe duke zbukuruar dhomat e tij me pupla dhe objekte të bukura. Pasi u diplomua në Oksford, Wilde u transferua në Londër për të jetuar me mikun e tij, Frank Miles, një portretist i njohur në shoqërinë e lartë të Londrës. Atje, ai vazhdoi të përqëndrohet në të shkruarit e poezisë, duke botuar koleksionin e tij të parë, Poema, në 1881. Ndërsa libri mori vetëm lavdërime kritike modeste, megjithatë e vendosi Wilde-n si një shkrimtar të ardhshëm. Vitin tjetër, në 1882, Wilde udhëtoi nga Londra në New York City për të filluar një turne leksionesh amerikane, për të cilën ai mbajti 140 leksione mahnitëse në vetëm nëntë muaj.

Ndërsa nuk ligjëronte, ai arriti të takohej me disa nga studiuesit kryesorë amerikanë dhe figurat letrare të kohës, duke përfshirë Henry Longfellow, Oliver Wendell Holmes dhe Walt Whitman. Wilde e admiroi veçanërisht Whitman. “Askush nuk është në këtë botë të madhe e të mrekullueshme të Amerikës, të cilin unë e dua dhe e nderoj aq shumë”, – i shkruajti ai më vonë idhullit të tij.

Pas përfundimit të turneut të tij amerikan, Wilde u kthye në shtëpi dhe menjëherë filloi një qark tjetër ligjërues të Anglisë dhe Irlandës që zgjati deri në mesin e 1884. Përmes ligjëratave të tij, si dhe poezisë së tij të hershme, Wilde vendosi veten si një përkrahës kryesor i lëvizjes estetike, një teori e artit dhe letërsisë që theksoi ndjekjen e bukurisë për hir të vetes, në vend të promovimit nga ndonjë këndvështrim politik ose shoqëror.

Më 29 maj 1884, Wilde u martua me një grua të pasur angleze, të quajtur Constance Lloyd. Ata kishin dy djem: Cyril, lindur në 1885 dhe Vyvyan, i lindur në 1886. Një vit pas dasmës së tij, Wilde u punësua për të drejtuar Lady’s World, një revistë dikur e njohur angleze që kishte rënë jashtë modës. Gjatë dy viteve të redaktimit të Lady’s World, Wilde rigjallëroi revistën duke zgjeruar mbulimin e saj për “të merrej jo thjesht me ato që veshin gratë, por me ato që mendojnë dhe çfarë ndiejnë. Bota e Zonjës”, shkruajti Wilde, “duhet të jetë organ i njohur për shprehjen e mendimeve të grave për të gjitha temat e letërsisë, artit dhe jetës moderne, e megjithatë duhet të jetë një revistë që burrat mund ta lexonin me kënaqësi”.

Deklaratat më të hapura politike të Wilde mund të gjenden në esenë e tij, “Shpirti i Njeriut nën Socializëm”, në të cilin ai vuri re se “Mosbindja, në sytë e kujtdo që ka lexuar historinë, është virtyti origjinal i njeriut. Është përmes mosbindjes që është bërë progres, përmes mosbindjes dhe përmes rebelimit. ”

Duke filluar nga viti 1888, përderisa ai akoma shërbente si redaktor i Lady’s World, Wilde hyri në një periudhë shtatë vjeçare të krijimtarisë së tërbuar, gjatë së cilës prodhoi gati të gjitha veprat e tij të mëdha letrare. Më 1888, shtatë vjet pasi ai shkroi Poema, Wilde botoi Princi i Lumtur dhe tregime tjera, një përmbledhje me tregime për fëmijë. Në 1891, ai botoi Qëllimet, një përmbledhje eseje që argumentonte parimet e estetizmit, dhe po atë vit, ai botoi romanin e tij të parë dhe të vetëm, Piktura e Dorian Gray. Romani është një histori prognostike për një djalë të ri të bukur, Dorian Gray, i cili dëshiron (dëshira e cila i plotësohet) që portreti i tij të plaket ndërsa ai mbetet rinor dhe të jetojë një jetë mëkati dhe kënaqësie.

Megjithëse romani tani nderohet si një vepër e madhe dhe klasike, në atë kohë kritikët u tërbuan nga mungesa e dukshme e moralit të librit. Wilde fuçishëm mbrojti veten në një parathënie të romanit, duke e konsideruar një nga testamentet e shkëlqyera të estetizmit, në të cilin ai shkroi, “një simpati etike në një artist është një mënyrë e paparalueshme e stilit” dhe “ves dhe virtyt janë për artistët materiale për një art ”.

Shfaqja e parë e Wilde, Erashka e Zonjës Windermere, u shfaq në shkurt 1892 për popullaritetin e përhapur dhe brohoritjen kritike, duke inkurajuar Wilde që të përvetësonte dramaturgjinë si formën e tij parësore letrare. Gjatë viteve të ardhshme, Wilde prodhoi disa shfaqje të shkëlqyera – komedi të mençura, mjaft satirike të sjelljeve që megjithatë përmbajnë zërin e errët dhe serioz. Shfaqjet e tij më të spikatura ishin Një Grua pa Rëndësi (1893), Një Bashkëshort Ideal (1895) dhe Rëndësia e Të Qenit i Ndershëm (1895), shfaqja e tij më e famshme.

Në vitin 1892, debutimi i shfaqjes së tij të parë, Erashka e Zonjës Windermere, i prezantoi dashamirëve të teatrit të Londrës stilin e tij me pjesë epike si: “Puna ime gjithmonë më mërzit për vdekje, preferoj punën e njerëzve tjerë” dhe “Unë mund t’i rezistoj çdo gjë tjetër veç tundimit.” Shfaqjet e Wilde shkëlqyenin me zgjuarsi satirike, që ngacmonte pretendimet e zymta të shoqërisë viktoriane.

Në të njëjtën kohë kur po shijonte suksesin e tij më të madh letrar, Wilde filloi një lidhje me një djalë të ri të quajtur Lord Alfred Douglas i njohur si “Bosie”. Më 18 shkurt 1895, babai i Douglas, Markez i Queensberry, i cili kishte marrë vesh për aferën, la një kartelë thirrëse në shtëpinë e Wilde. Megjithëse homoseksualizmi i Wilde ishte njëlloj secret i hapur, ai u zemërua aq shumë nga shënimi i Queensberry sa e paditi atë për shpifje. Vendimi shkatërroi jetën e tij.

Kur gjyqi filloi në mars, Queensberry dhe avokatët e tij paraqitën prova të homoseksualitetit të Wilde me fragmente homoerotike nga veprat e tij letrare, si dhe letrat e tij të dashurisë për Douglas – që shpejt rezultuan në pushimin e çështjes së shpifjes së Wilde dhe arrestimin e tij me akuzën e “paturpshmërisë së madhe” për “një dashuri që nuk guxon të flasë emrin e saj”. Në prill të vitit 1895, natën që u arrestua për “veprime të turpshme”, emri i Wilde u hoq nga posterat jashtë teatrove në Londër dhe Nju Jork, ku luajti në dramën “Rëndësia e të qenit i ndershëm” dhe “Një bashkëshkort ideal”. Wilde u gjykua në 25 maj 1895 dhe u dënua me dy vjet burg.

Wilde doli nga burgu në 1897, i varfëruar fizikisht, i rraskapitur emocionalisht dhe i thyer. Ai shkoi në mërgim në Francë, ku, duke jetuar në hotele të lira dhe apartamente të miqve, ai u ribashkua për pak kohë me Douglas. Wilde shkroi shumë pak gjatë këtyre viteve të fundit; vepra e tij e vetme e shquar ishte një poezi që ai përfundoi në 1898 në lidhje me përvojat e tij në burg, “Balada e Leximit të Burgut”.

Ai vdiq nga meningjiti në Paris me 30 nëntor 1900 në moshën 46 vjeç, jeta e tij pa dyshim u shkurtua nga rreptësitë e burgimit. Më shumë se një shekull pas vdekjes së tij, Wilde kujtohet mirë për jetën e tij personale – personalitetin e tij rrezatues, zgjuarsinë e plotë dhe burgosjen famëkeqe për homoseksualitetin — dhe për arritjet e tij letrare. Sidoqoftë, veprat e tij të mençura, imagjinare, padiskutim të bukura, në veçanti romani i tij Portreti i Dorian Gray dhe shfaqja e tij Rëndësia e të qenit i lumtur, konsiderohen ndër kryeveprat e mëdha letrare të periudhës së vonë viktoriane.

Gjatë gjithë jetës së tij, Wilde mbeti thellësisht i përkushtuar ndaj parimeve të estetizmit, parimeve që ai i shpjegoi përmes ligjëratave të tij dhe i demonstroi përmes veprave të tij, më mirë se kushdo tjetër nga  epoka e tij. “I gjithë arti është në të njëjtën kohë sipërfaqe dhe simbol,” shkruajti Wilde në parathënien e Portreti i Dorian Gray. “Ata që shkojnë nën sipërfaqe e bëjnë këtë në rrezikun e tyre. Ata që lexojnë simbolin e bëjnë këtë në rrezikun e tyre. Është spektatori dhe jo jeta, ai art që pasqyron me të vërtetë. Diversiteti i mendimit për një vepër arti tregon se puna është e re, komplekse dhe jetësore “.

Popullariteti i vazhdueshëm i dramave të tij, romani Portreti i Dorian Gray, si dhe shumë filma dhe libra rreth jetës së tij, e kanë bërë atë një ikonë të kulturës popullore. Varri i tij në Varrezat e Parisit është bërë një vend pelegrimazhi.

Kqyre edhe qito

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top