Tu e lexu qitash
Policia turke hedh gaz lotsjellës për të shpërndarë marshimin e Krenarisë në Stamboll

Policia turke hedh gaz lotsjellës për të shpërndarë marshimin e Krenarisë në Stamboll

Policia turke hapi gaz lotsjellës për të shpërndarë një turmë që u mblodh për Paradën e Krenarisë në Stambollin qendror të shtunën, duke arrestuar disa nga ata që kërkonin të merrnin pjesë në një ngjarje të ndaluar nga autoritetet lokale.

Një video nga TV Reuters tregon policinë me veshje për trazira duke shtyrë dhe tërhequr njerëzit, disa duke valëvitur flamuj të ylberit ndërsa u mblodhën për ngjarjen në një rrugë anësore pranë Rrugës Istiklal në qendër të qytetit.

Rreth 20 persona, përfshirë një gazetar fotografik, u arrestuan, sipas raporteve të medias.

Autoritetet turke kanë ndaluar vazhdimisht ngjarjet e Krenarisë në vitet e fundit. Para kësaj, mijëra njerëz morën pjesë në paradën në rrugën e Stambollit.

Turqia ka qenë prej kohësh një kandidate për t’u bashkuar në Bashkimin Evropian por procesi i saj i pranimit ka qenë i lënguar për vite me radhë mes tensioneve mbi një larmi çështjesh përfshirë të drejtat e njeriut.

Të enjten, një shumicë e udhëheqësve të Bashkimit Evropian u zotuan të vazhdojnë të luftojnë diskriminimin kundër komunitetit LGBTI në një letër të përbashkët mes një mosmarrëveshje me Hungarinë, parlamenti i së cilës javën e kaluar miratoi një projekt-ligj që ndalon shpërndarjen e materialit në shkolla që mendohet se “promovojnë homoseksualitetin ose ndryshimin gjinor”.

Kqyre edhe qito

© 2020 Dylberizm - Të gjitha të drejtat e rezervuara

Scroll To Top