Marie Equi (7 prill, 1872 – 13 prill, 1952)

“Unë fillova në këtë luftë një socialiste, por tani jam një anarkiste. Unë do të…

Marcel Proust (10 korrik, 1871 – 18 nëntor, 1922)

“Neve nuk na dhurohet mençuria; ne duhet ta zbulojmë atë për veten tonë nëpërmjet rrugëtimit…

Linda Perry (15 prill, 1965)

Linda Perry është këngëtare, kompozitore, muzikante dhe producente amerikane. Qysh në moshë të hershme tregoi…

Rinesance

Rinesa Qeriqi është vajza që të gjithë e njohim si Rinesance, tash e sa vite…

Adelina Rose

Adelina Rose (@ladyadelinarose në instagram) është një drag queen me preardhje nga Kosova e cila jeton dhe…

Sihana Shalaj

Miuccia Prada dizanjatorja e famshme italiane ka një aftësi për të zbuluar supermodelet e së…

MIRUD (17 tetor, 1994)

MIRUD është një këngëtar dhe tekstshkrues i njohur që u bë i famshëm duke bërë…

Dacid Go8lin

Dafina Sylejmani aka Dacid Go8lin është një repere, producente, DJ dhe artiste vizuele. Mbi të…

Lili Ilse Elvenes (28 dhjetor, 1882 – 13 shtator, 1931)

Lili Ilse Elvenes u lind në Danimarkë në vitin 1882. U takua me gruan e…

Lani Ka’ahumanu (5 tetor, 1943)

Në vitin 1982, Ka’ahumanu filloi të shkruante për biseksualitetin dhe bifobinë në lëvizjet e grave…